Organic Farma Zdrowia oraz Avallon MBO FUND, chcą wspólnie zdobyć polski rynek bio żywności

Organic Farma Zdrowia oraz Avallon MBO FUND, chcą wspólnie zdobyć polski rynek bio żywności

 

Avallon MBO FUND, specjalizujący się w transakcjach wykupów menedżerskich, zainwestował 9,3 mln zł. w spółkę notowaną na New Connect - ORGANIC FARMA ZDROWIA S.A. Jest to kolejna inwestycja tego Funduszu w branżę „zdrowej żywności”. ORGANIC FARMA ZDROWIA S.A. to największa w Polsce, sieć samoobsługowych delikatesów z ekologiczną i „zdrową żywnością”, kosmetykami i środkami czyszcząco-piorącymi. Fundusz, może w kolejnych latach zasilić spółkę dodatkowo kapitałem 4 mln zł.

 

Szukaliśmy funduszu, dla którego taka suma nie będzie ani za mała, ani za duża. Z Avallon-em trafiliśmy nawzajem w swoje potrzeby. Dzięki inwestycji w Organic, fundusz kontynuuje inwestycje w rynek zdrowej żywności, a my zyskaliśmy partnera, który akceptuje naszą wizję rozwoju. Nie jest tak agresywny, aby bezwzględnie narzucać nam swoje koncepcje, ale też nie usuwa się całkowicie w cień. Odpowiada nam podejście polegające na pełnej współpracy z menedżmentem – mówi Sławomir Chłoń, Prezes Zarządu i współwłaściciel Organic Farma Zdrowia.

ORGANIC FARMA ZDROWIA S.A. to pierwsza i obecnie największa w Polsce sieć samoobsługowych delikatesów z ekologiczną i „zdrową żywnością”, kosmetykami i środkami czyszcząco-piorącymi. Poza certyfikowaną żywnością ekologiczną, delikatesy posiadają bogatą ofertę produktów dla wegan, wegetarian, diabetyków, alergików, a także osób stosujących różnego rodzaju diety. Klienci Organic mogą kupować w sieci 17 delikatesów zlokalizowanych głównie w najlepszych centrach handlowych w Polsce oraz w Internecie na platformie www.ekosfera.pl. Wejście przeszło 2 lata temu na rynek alternatywny, czyli NewConnect, i dokapitalizowanie kwotą ponad 10,7 mln złotych, pozwoliło spółce zainwestować nie tylko w szybki rozwój sieci delikatesów, ale także umożliwiło inwestycje w firmę Bio Planet, producenta i dystrybutora żywności ekologicznej oraz w największą sieć wegetariańskich i prozdrowotnych restauracji Green Way.

Obecnie firma uzyskała kolejny zastrzyk kapitału - Avallon MBO FUND objął 1.279.973 akcji zwykłych na okaziciela serii F po 7,30 zł, - za kwotę 9.300.002,90 PLN, co daje to Funduszowi 36,68% udziału w kapitale zakładowym Spółki. W 2011 roku Fundusz może jeszcze zainwestować kolejne 4 mln złotych jeśli pojawią się atrakcyjne cele inwestycyjne.

- Te pieniądze zamierzamy przeznaczyć na rozwój sieci sprzedaży, inwestycje w kanały dystrybucji, a więc ułatwienie rolnikom i przetwórcom zbytu oraz rozwój platformy internetowej www.ekosfera.pl. Część z tej kwoty będzie przeznaczona na kapitał obrotowy i możliwość szybkiego spłacenia pożyczek. Planujemy otwierania nowych delikatesów i przejmowanie istniejących - 6-8 nowych adresów rocznie oraz stworzenie pierwszego w Warszawie supermarketu ekologicznego – deklaruje Sławomir Chłoń.

Polacy z roku na rok zaczynają coraz bardziej doceniać smak i walory „zdrowej żywności”. Obecnie jesteśmy daleko tyle, za konsumentami tej kategorii z Unii Europejskiej. Sprzedaż bio-żywności, na osobę w “starej UE” wynosi 29 Euro, a w Polsce tylko 1,3 Euro, tj. 22 razy mniej. Tymczasem różnica w sprzedaży żywności konwencjonalnej jest tylko 2,2 raza mniejsza. Ilość sklepów z żywnością ekologiczną na 1 milion mieszkańców wynosi: w Niemczech 194, w Czeskiej Republice 46 a w Polsce tylko 8. Obecnie jest w Polsce ok. 300 specjalistycznych sklepów pod znakiem BIO lub EKO, a na koniec 2011 roku liczba ta może dojść do 500; w każdym supermarkecie i hipermarkecie będą wydzielone półki i regały, czy tzw. wyspy. Powstaną lokalne sieci, pierwsze centra logistyczne i większe hurtownie. Wartość rynku za 10 lat może wynieść nawet 4,5– 6 mld zł, czyli 1,5 – 2% wartości całego rynku spożywczego.

Fundusz Avallon MBO FUND, specjalizujący się w transakcjach wykupów menedżerskich, poszukuje inwestycji w branżach charakteryzujących się wysoką dynamiką wzrostu, a te liczby dobitnie świadczą o perspektywach tego rynku w naszym kraju. Firma Organic Farma Zdrowia jest liderem w tej branży i co dla nas bardzo ważne, menedżerowie są jednocześnie jej akcjonariuszami. Decyzja o inwestycji jest więc w pełni spójna z polityką Funduszu i z przekonaniem inwestujemy z menedżerami w perspektywiczne przedsięwzięcie – wyjaśnia Robert Więcławski, Partner Avallon MBO FUND.

Firma Organic ma bardzo sprecyzowane plany na najbliższe trzy lata: utrzymanie pozycji lidera w handlu klasycznym i internetowym i uzyskanie 10% udziału w rynku. Wielkość obecnej sprzedaży na poziomie 20 mln zł przy wartości polskiego rynku w granicach 400 mln zł pokazuje, ile wynosi zaplanowany do pokonania dystans. Organic, jako najbardziej rozpoznawalna marka w swoim sektorze może, dzięki wsparciu ze strony Funduszu, uzyskiwać znacznie szybszy wzrost sprzedaży niż pozostali uczestnicy rynku. Ważnym celem dla Organic Farmy Zdrowia S.A. i Funduszu Avallon jest wejście za 3 lata na główny parkiet GPW i uzyskanie jeszcze większych możliwości finansowych potrzebnych do szybkiego rozwoju i konsolidacji rynku żywności ekologicznej w Polsce, znacznie lepiej powiązanego z polskim rolnictwem ekologicznym.